بخارست

بخارشت شهر شادی

بخارست پایتخت کشور رومانی و بزرگترین شهر این کشور اروپایی است. این شهر در جنوب شرقی کشور رومانی در سواحل رودخانه دمبوویچا قرار گرفته است. براساس سرشماری های انجام شده بخارست دو میلیون و صد و پنجاه هزار نفر جمعیت دارد و چهارمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می شود که از نظر جمعیت بعد از برلین، مادرید و رم قرار می گیرد.

در رومانیایی، کلمه  bucurie به معنای “شادی” (خوشبختی) است و اعتقاد بر این است که از ریشه داچی است، از این رو شهر بخارست به معنای “شهر شادی” می باشد.

رویزا - اخذ سریع ویزای اروپا

پاریس کوچک

بخارست در سال 1862 پایتخت رومانی شد و مرکز فرهنگ و هنر کشور رومانی است. معماری آن ترکیبی از نئوکلاسیک و هنر نوو مرتبط با دوران کمونیستی و مدرن است.

در فاصله بین دو جنگ جهانی، به علت معماری ظریف این شهر و پختگی نخبگان آن و همچنین شباهت هایی بین پاریس و بخارست نام مستعار “پاریس شرق” یا “پاریس کوچک” را بدست آورد. اگرچه برخی ساختمان در مرکز شهر تاریخی در اثر جنگ، زلزله زدگی و حتی برنامه نظام سازی نیکلای چائوشسکو به شدت آسیب دیده یا ویران شدند، اما بسیاری از آنها زنده مانده و بازسازی شده اند.

پاریس کوچک

شهری توریستی با رشد سریع گردشگر

در سال 2017، براساس شاخص Mastercard جهانی مقاصد شهری، بخارست یک شهر اروپایی با بیشترین رشد گردشگرانی است که این کشور اقامت می کنند. در دو سال متوالی 2018 و 2019، بخارست با توجه به همین مطالعه به عنوان یک مقصد اروپایی با بالاترین پتانسیل برای توسعه قرار گرفت. 

از نظر اقتصادی، بخارست مرفه ترین شهر رومانی است. این شهر دارای چندین مرکز همایش بزرگ، مؤسسات آموزشی عالی، اماکن فرهنگی، بازارهای خرید سنتی و مراکز تفریحی است.

کنترل شهری بخارست زیر نظر شهرداری بخارست دارای سیستم اداری با سطحی همانند یک کشور است و به شش بخش تقسیم می شود که هر یک توسط یک شهرداری محلی اداره می شود.

سیستم حمل و نقل عمومی بخارست بزرگترین در رومانی و یکی از بزرگترین سیستم های حمل و نقل در اروپا است. مترو بخارست توسط Metrorex ساخته و اداره می شود، همچنین این شهر یک سیستم حمل و نقل سطحی که توسط STB اداره می شود دارد که شامل اتوبوس ها، تراموا، واگن برقی و راه آهن سبک است.

توریست در بخارست

پیش به سوی فناوری در بخارست

در سال های اخیر ، این شهر رونق اقتصادی را تجربه کرده است. طبق گفته های Financial Times ، CBRE ، TechCrunch و بسیاری از منابع دیگر، بخارست یکی از سریعترین شهرها با تکنولوژی پیشرفته در اروپا است. در واقع داخل این شهر یک ابر استارتاپ جهانی ایجاد شده است که به سرعت در حال رشد است.

همین موضوع باعث گستردگی بازار کار مهندسین کامپیوتر و شبکه شده است و باعث نیاز زیاد به نیروی کار در این بخش شده است.

بخارست سعی دارد با رشد سرمایه گذاری هایی که تاکنون در بخش فناوری داشته جایگاه خود را در اروپا و جهان مستحکم کند و از سال 2019 میزبان بزرگترین اجلاس سران فن آوری در جنوب شرقی اروپا است. 

میانگین سرعت اینترنت در رومانی 159 مگابیت در ثانیه است که به همراه سوئیس بالاترین عدد در کل اروپا محسوب می شود و خود نشان دهنده ورود شرکت های سرمایه گذار در بخش شبکه و مخابرات و بطور کل تکنولوژی محور است. 

تحول اقتصاد پس از دوره کمونیست

پس از رکود نسبی در دهه 1990، رشد اقتصادی شدید این شهر زیرساخت ها را احیا کرده و به توسعه مراکز خرید، املاک مسکونی و ساختمان های اداری مرتفع منجر شده است. در ژانویه 2013 بخارست نرخ بیکاری 2.1٪ داشت که به طور قابل توجهی پایین تر از نرخ بیکاری ملی 5.8٪ بود.

اقتصاد بخارست متمرکز بر صنعت و خدمات است و خدمات به ویژه در 10 سال گذشته با اهمیت رو به رشد هستند. دفتر مرکزی 186000 بنگاه، از جمله تقریبا تمام شرکت های بزرگ رومانیایی در بخارست واقع شده است. از سال 2000 تاکنون این شهر با گسترش سریع شهر و املاک در حال رشد بوده است.

بخارست همچنین بزرگترین مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات رومانی است و دارای چندین شرکت نرم افزاری است که مراکز تحویل خارج از کشور را اداره می کنند. بزرگترین بورس اوراق بهادار رومانی، بورس اوراق بهادار بخارست است که در دسامبر 2005 با بورس الکترونیکی مستقر در Rasdaq ادغام شد، نقش عمده ای در اقتصاد این شهر دارد.

شرکت های آمازون، مایکروسافت، شرکت اوراکل یا IBM همه در پایتخت رومانی حضور دارند.

غیر از شرکت های مذکور در رده های بالا شرکت های بزرگی در بخش های خودرو، نفت و گاز، ارتباطاتی و FMCG فعالیت می کنند.

تکنولوژی در بخارست
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.